0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Мицотакис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик

Господине Ципрас, не ја спасивте Македонија, единствено што направивте е да им дадете македонска националност и јазик на соседите, му порача лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија на грчкиот премиер, кој во петокот од Солун рече дека „левицата не ја продава Македонија, туку со Договорот од Преспа го спасува културното и историското наследство на грчката Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close