0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници МакедонијаОпштински вестиРепортажа

Светите петнаесет и брестот извор го чуваат духот на Струмица

Пред повеќе од 40 години од стеблото на брестот, изникнат во црквата „Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“ во Струмица течело вода. Денес од огромното дрво со пречник од два метра, за кое се утврдило дека е старо осум века според неговите прстени, останале само долниот дел и споменот на светите петнаесет.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close