СветСвет.Портал

Премиерот на Шри Ланка поднесе оставка

Премиерот на Шри Ланка, Махинда Раџапакса денеска поднесе оставка, седум недели откако беше номиниран за функцијата, но не доби поддршка од Парламентот, јави ДПА.

Коломбо, 15 декември 2018 (МИА) – Премиерот на Шри Ланка, Махинда Раџапакса денеска поднесе оставка, седум недели откако беше номиниран за функцијата, но не доби поддршка од Парламентот, јави ДПА.

Раџапакса ја потпиша оставка во официјалната резиденција во Коломбо и рече дека се повлекува за да му дозволи на претседателот Маитхрипала Сирисена да избере нов премиер.

Се очекува претседателот Сирисена да го номинира поранешниот премиер Ранил Викремесингхе, кој го повлече од функцијата и на негово место го именуваше Раџапакса на 26 октомври, по што го отпушти Парламентот и свика нови избори.

Таа негова одлука беше поништена од страна на Врховниот суд минатиот месец. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close