0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваПолитика

Системско заокружување на децентрализацијата за финансиски стабилни општини

На Македонија и треба децентрализација што ќе ја отсликуваат финансиски стабилни општини. Со тоа, во овој момент, воопшто не можеме да се пофалиме. Мораме да ги преиспитаме сегашните позиции на локалната власт, надлежностите што ги имаме, средствата што ги добиваме за нивна реализација и сериозно да ги утврдиме следните чекори, порачаа градоначалниците од денешната национална конференција во Скопје на која присуствуваат премиерот Зоран Заев, речиси сите министри во Владата, амбасадори и високи претставници на меѓународни организации и претставници на ЗЕЛС.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close