БалканБалкан.Портал

На аеродромот во Тирана од Кинез одземена голема сума непријавени пари

Албанската погранична полиција на меѓународниот аеродромот „Ринаси“ кај Тирана одзела 80.000 евра, 76.000 леки и 2.900 јени од патник кој претходно не ги пријавил парите.

Тирана,15 декември 2018(МИА) –  Албанската погранична полиција на меѓународниот аеродромот „Ринаси“ кај Тирана одзела 80.000 евра, 76.000 леки и 2.900 јени од патник кој претходно не ги пријавил парите.

Станува збор за кинескиот државјанин Ј.Л.(43),со дозвола за прстој во Албанја и кој првремено живел во Тирана.

Според полицијата ова е 14 случај откриен годнава од граничната полиција на аеродромот на одземени непријавени пари.

Најголема сума е одземена во средната на март кога полицијата блокираше непријавени 250.000 евра на 49-годишен израелски државјанин, кој полетал од Москва за Албанија. На албанскиот државјанин А.Д. (33) од Тирана кој требало да патува за Кина со авионот кој сообраќал на релација Тирана – Истанбул – Шангај во септември му беа одземени 84.000 долари и 3.500 евра.вт/14:22

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close