0_Sport,PortalHendbollSport.SlajderTë Tjera

Franca kampioni i ri evropian në hendboll

Organizatorja e Kampionatit Evropian të Hendbollit, skuadra e Francës e fitoi medaljen e artë pasi që mbrëmë në finale arriti fitore ndaj Rusisë me 24:21 (13:12).

Paris, 17 dhjetor 2018 (MIA) – Organizatorja e Kampionatit Evropian të Hendbollit, skuadra e Francës e fitoi medaljen e artë pasi që mbrëmë në finale arriti fitore ndaj Rusisë me 24:21 (13:12).

Ish-lojtarja e Vardarit, Aleksandra Lakaraber me gjatë gola ishte lojtarja më efektive e ekipit.

Më tepër gola në përbërjen ruse arriti Vjakireva – shtatë.

Skuadra e Francës e fitoi titullin e parë kampion Evrope.

Rusia është kampion botëror për herë të katër por edhe më tej mbetet pa medaljen e artë në kampionatin evropian. Deri tani ka pasur  dy medalje argjendi dhe një bronzi  nga kampionatet kontinentale.

Таг
Back to top button
Close
Close