СветСвет.Портал

Најмалку 40 луѓе загинаа при експлозија во Кабул (ДПЛ)

Најмалку 40 луѓе загинаа при експлозија во близина на сала за венчави во Кабул, соопши авганистанското Министерство за здравство.

Кабул, 20 ноември 2018 (МИА) – Најмалку 40 луѓе загинаа при експлозија во близина на сала за венчави во Кабул, соопши авганистанското Министерство за здравство.

Во инцидентот повредени се околу 60 лица.

Причината за експолозијата се уште не е позната, но талибанците и припадниците на Исламска држава често изведуваат бомбашки напади во Авганистан. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close