СветСвет.Портал

Најмалку три лица загинаа во експлозии во близина на избирачки места во Кабул

Три лица загинаа, а околу 30 се повредени во неколку експлозии кои се случија денеска во близина на избирачките места во главниот град на Авганистан, соопштија локалните власти.

Кабул, 20 октомври 2018 (МИА) – Три лица загинаа, а околу 30 се повредени во неколку експлозии кои се случија денеска во близина на избирачките места во главниот град на Авганистан, соопштија локалните власти.

Министерството за внатрешни работи информира за околу 15 експлозии во земјата во близина на гласачките места.

Во Авганистан денеска се одржуваат парламентарни избори, освен во провинцијата Кандахар, каде гласањето е одложено за една седмица по убиството на локален полициски началник. ссм/

Таг
Back to top button
Close
Close